İrlanda’da BioNTech aşısında kritik gün! Süre uzayacak mı?

İRLANDA Ulusal Bağışıklık Kazandırma Danışma Komitesi (NIAC), hükümete, Johnson & Johnson Janssen koronavirüs aşısı kullanım onayı vermek için bugün toplantı yapacak. NIAC’ın gündeminde ayrıca, Pfizer BioNTech aşısının iki dozu arasındaki süreyi 6 haftaya uzatarak daha fazla kişiye ilk doz aşıyı uygulama planı yer alıyor.

Pozitiflik oranı son iki ayda 3 kat arttı! Bilim Kurulu üyesi Sema Kultufan Turan...

TÜRKİYE'de yapılan Kovid-19 testlerinin pozitiflik oranı, 21 Şubat'ta yüzde 6,47 iken, 21 Nisan'da yüzde 19,44'e yükseldi. Ocaktan bu yana en yüksek pozitiflik oranları ise nisanda görüldü. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan  "Ne yazık ki pozitiflik oranları çok arttı... Bu hareketliliği elimizden geldiğince, mümkün olduğunca azaltalım" dedi.

BioNTech’in Covid-19 aşısında 1 doz yeterli mi? Uzamanlardan açıklama

Alman BioNTech aşısının ilk doz sonunda oluşturduğu antikor düzeyinin yüksek olması, tek dozun yetebileceği önerisini gündeme getirdi. Prof. Dr. Melih Us’un, "1 ay sonra test yapılıp etkinliği ölçülsün. Yeterliyse çift yerine tek doz BioNTech yapılarak 57 milyon kişi korunabilir" tavsiyesini uzmanlar değerlendirdi.

İran’da covid-19 aşısı olamadı! Antalya’da 20 günde aşı oldu: Türk halkını görsünler

İRAN'da yaşayan Peri Şahbaz (69), koronavirüs salgını döneminde ülkesinde aşı yaptıramadı. Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan müzik öğretmeni oğlu Siyaveş Shahani'nin (49) yanına gelmeye karar veren Şahbaz, Türkiye'ye ulaştığı 20 gün içinde Covid-19 aşısı yaptırdı.

Türkiye’de bir ilk! Mansur Yavaş duyurdu Ankara’da ücretsiz yapılacak

ANKARA Büyükşehir Belediyesi, yeni evlenecek çiftlere sağlanacak ücretsiz Spinal Musküler Atrofi (SMA) testi desteği için başvuru sürecinin başladığını duyurdu.

Bakan Mustafa Varank’tan yerli aşı açıklaması: Faz 2 sonuçları bu ay sonu Sağlık Bakanlığı’na...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kayseri'de yerli aşı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile Erciyes Üniversitesi yerleşkesinde yapılan yeni aşı merkezi inşaatını gezdi. Varank, aşının Faz 2 sonuçlarının bu ay sonu itibarıyla Sağlık Bakanlığı'na iletileceğini duyurdu.

Covid-19’da çarpıcı sonuç! 56 hastada 243 farklı mutasyon izlendi

KOCAELİ Üniversitesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Savlı, "56 hastamızda 243 ayrı mutasyon izledik ve bunların farklı kombinasyonlar halinde hastalara dağıldığını gördük. Bulduğumuz soylar arasında bu varyantların karşılıklı paylaşıldıklarını da gördük. Artık İngiliz ve Güney Afrika mutasyonu gibi kavramların yerine bileşik mutasyonlar halinde de hastalarımıza aktarıldığını ve virüsün bileşik yapıda evrimleştiğini gördük" dedi.

Prof. Dr. Abdurrahman Bakır virüsü en aza indirecek yöntemi açıkladı!

Maskenin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Abdurrahman Bakır, virüsü en aza indirmek için bomba bir öneride bulundu. Prof. Bakır, "Bütün Türkiye’de belli bir tarihten itibaren, 14 gün kimse evlerinde dahil maskesiz birbiri ile konuşmayacak dense. 14 gün süresince böyle bir uygulama olursa, virüs dip yapar” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Mart ayında çok büyük bir hata yaptık

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayılarındaki artışlara yönelik yaptığı değerlendirmede "Mart ayında çok büyük bir hata yaptık ve bedelini çok sayıda ölümle ödedik. Yeni önlemler alınmalı, kısıtlamalar gelmeli derken biz tam tersini yaptık" dedi. Hacettepe'nin dolu olduğunu söyleyen Ceyhan, "Bir tane bile hasta alacak yerimiz yok." ifadelerini kullandı.

Tütün endüstrisinden para alan bilim insanlarından koronavirüs ve sigara yalanı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin başlangıcından bu yana 'sigara içenlerin Kovid-19'a daha az yakalandığına' dair çok tehlikeli bir iddia, ana akım medyada kendine yer buldu. Ancak sigara içenlerin içmeyenlere kıyasla Kovid-19'a yakalanma ihtimalinin çok daha az olduğunu iddia eden bilimsel bir makale, bazı yazarlarının tütün endüstrisi ile finansal bağlantıları olduğu keşfedildikten sonra yayınlandığı tıp dergisi tarafından geri çekildi.

Son Haberler

 türkiye vps